Dokumentacja Procesu Twórczego. Dlaczego warto i jak to robić krok po kroku?


Dokumentacja Procesu Twórczego nie jest czymś “pobocznym”, tylko bardzo ważną częścią Twojej Twórczości (a może nią być każdy rodzaj działalności!) i Twojej Pracy (Twórczej). Czytaj dalej i dowiedz się dlaczego oraz poznaj sposoby na skuteczną dokumentację swojej Twórczości i pomysłów!

ilustracja artykułu o dokumentacji procesu twórczego młoda kobieta otoczona podobiznami żarówek trzyma w ręku segregatory

Dlaczego warto i w jaki sposób dokumentować swoją Twórczość? Czytaj dalej i wykorzystaj dodatkowe narzędzie/ możliwości produktów “ubocznych” Twojej Twórczości!

Dlaczego dokumentacja Procesu Twórczego jest arcyważna?

Bardzo ważną rzeczą przy pracy nad Projektami (tymi bardziej i mniej twórczymi) jest dokumentacja naszej pracy.

O tym, jak ważna jest Dokumentacja Procesu Twórczego, pisałem już w swoim ebooku, zawierającym rozwijaną latami Koncepcję Zarządzania Procesem Twórczym.

Dzięki dokumentowaniu swojej pracy nad Projektami:

  • Śledzisz swoje twórcze postępy i rozwój.
  • Śledzisz postępy i rozwój w ramach Projektu.
  • Pozostawiasz ślad, który czasami jest bogatszy, niż ostateczny “produkt”.
  • Przy okazji mogą pojawić się nowe, “poboczne” pomysły i skojarzenia. Pamiętaj, by wszystko zanotować!
  • Nie utracisz żadnego pomysłu ani żadnej wersji, do których być może wrócisz.
  • Masz wgląd w swój tok myślenia. Walter Isaacson w swojej książce Leonardo da Vinci użył dokładnie tego sformułowania: dzięki szczegółowym notatkom Leonarda, mamy wgląd w jego umysł. Zresztą, wszystko, co wiemy o da Vinci i jego dokonaniach, zawdzięczamy jego notatkom. Dokumentował i notował wszystko!
  • Uczysz się dyscypliny i organizujesz swoją pracę.
  • Bonus: jeśli dzielisz się swoją twórczością/ projektami/ działalnością w mediach społecznościowych lub na blogu – masz content na posty/ wpisy.

Jak dokumentować swój Proces Twórczy? Kilka rad z mojego ebooka

Można to zrobić na wiele sposobów, a oto moje sposoby, które stosuję i polecam, i które w sposób naturalny wynikają z zasad, które dotyczą prowadzenia Wielkiej Księgi Pomysłów i Folderów Projektów.

Zawsze zapisuj/ notuj datę (+ copyright)

  • każdego pomysłu,
  • każdej ważniejszej poprawki,
  • wskazówki,
  • komentarze własne,
  • zmiany koncepcji.

Zachowuj wszystkie wersje Projektu

(no chyba że niektóre praktycznie niczym się nie różnią)

Owszem, może tego trochę się uzbierać… Ale uwierz mi, że mogą okazać się bardzo przydatne, jeśli na przykład „zawrócimy z nowej ścieżki” i będziemy chcieli wrócić na „stare śmieci” (ileż razy robiłem to ze swoim ebookiem!).

Jeśli nie będą się mieścić w głównym Folderze/ Segregatorze, załóż osobne Archiwum. Ponadto, możesz po prostu wysyłać sobie wszystkie kolejne zapisane wersje Projektu na maila (lub dysk Google), każdorazowo dodając do nazwy Projektu datę zapisu, a pozbyć się wersji papierowych.

Dbaj o chronologię

Układaj (papierowe, analogowe) materiały chronologicznie – w kolejności ich powstania. Jeśli korzystasz z Segregatora i Projekt ma postać papierową, układaj najbardziej aktualne notatki/ materiały na wierzchu. Dlatego też warto na każdej kartce, notatce itd. zapisywać datę.

Dlaczego warto trzymać najbardziej aktualne notatki na wierzchu? Dlatego że będziemy od razu na bieżąco, kiedy zajrzymy do Segregatora. Z kolei, jeśli uzbieramy dużo wersji naszego Projektu, to te starsze można umieścić w Archiwum Projektu, jeśli jest naprawdę duży.

Jeśli chodzi o wersję cyfrową, sprawa wydaje się być prosta: do pliku zawsze jest automatycznie przypisywana data powstania, poprawek.

Sugerowałbym natomiast zawsze dopisywać także datę powstania/ poprawki do tytułu i zapisywać każdą wersję. Warto też to robić w formacie rok.miesiąc.dzień, żeby później lista była chronologiczna.

Zapisuj wszystko na wiele sposobów i na kilku nośnikach

  • w wersji papierowej i cyfrowej,
  • na mailu i dysku/ chmurze,
  • na komputerze i telefonie,
  • a nawet na pendrive‘ach i dysku zewnętrznym!

Zawsze lepiej mieć mniej dostępnej pamięci na urządzeniach/ online, niż utracić efekty swojej pracy. Plusem tego jest także możliwość dostępu do Projektu w każdym miejscu.

Rób zdjęcia, skany i nagrania

Zrób sobie selfie z tablicą korkową i zawalonym biurkiem w tle – może to zdjęcie przejdzie kiedyś do historii. Rób zdjęcia/ skany notatek, dopisków na materiałach, zdjęcia prototypów.

Możesz także nagrywać krótkie filmy dokumentujące to, co się akurat dzieje i które można udostępnić np. w stories. Możesz także nagrywać swoje myśli/ komentarze na dyktafon w telefonie.

Pamiętaj tylko, żeby nie trzymać wszystkiego na telefonie. Wrzucaj to do Folderu Projektu, którego dotyczy lub do innego miejsca przeznaczonego do Dokumentacji Procesu Twórczego.

Oprócz pożytku dla celów dokumentacyjnych, takie zdjęcie/ skan mogą być materiałem na content. Możesz to wrzucić na swoje social media, jeśli chcesz pokazać światu, nad czym pracujesz lub na jakim etapie jesteś. Coraz częściej robię takie zdjęcia i wrzucam je do mediów społecznościowych.

Notuj pomysły i zbieraj notatki

Jeśli w trakcie pracy nad Projektem wpadasz na jakieś nowe pomysły odnośnie Organizacji swojej Pracy Twórczej, Zarządzania Twoim Procesem Twórczym lub po prostu masz jakieś refleksje – zapisz je!

Takie notatki wykorzystałem mnóstwo razy w swoim ebooku. W sumie, co najmniej połowa treści książki to praktycznie wierna kopia takich notatek, zbieranych latami. I to samo dzieje się teraz, kiedy zebrałem notatki z ostatnich dwóch lat w celu napisania dwóch kolejnych (mniejszych) ebooków (m. in. nt. map myśli).

Dbaj o właściwe prowadzenie Wielkiej Księgi Pomysłów i Folderów Projektów

Dokumentowanie Procesu Twórczego i całej naszej twórczości stanie się/ będzie naturalne, jeśli po prostu będziemy dbać o właściwe prowadzenie:

  • Wielkiej Księgi Pomysłów i
  • Folderów Projektów lub
  • przynajmniej zapisywać datę na każdej notatce (które najwyżej później uporządkujemy).

Dokumentuj rozwój Projektów, ale także całokształt swojego Rozwoju Twórczego

A jeśli będziesz miał/a czas, chęć i potrzebę, to możesz (po uprzednim uporządkowaniu Wielkiej Księgi Pomysłów i wszystkich swoich dotychczasowych Projektów) zrobić mega obszerną dokumentację całej swojej twórczości i dokonań!

Nie czekaj – jak Mozart i Leonardo da Vinci – aż ktoś to zrobi po Twojej śmierci!

W pewnym sensie zacząłem to robić porządkując i segregując swoją całą dotychczasową twórczość w przeznaczonych do każdego Projektu segregatorach.

Z drugiej strony, traktuję tą stronę (vadimgierko.com) jako miejsce, w którym konsoliduję swoje Projekty. Na poprzedniej (lowcapomyslow.pl) nie miałbym takiej możliwości.

Nowe pomysły na udokumentowanie Procesu Twórczego: online lub cyfrowo

Ci, którzy mi zaufali i stali się właścicielami ebooka w opcji z gwarancją dożywotniej aktualizacji, mogą po raz kolejny przekonać się, że moje zapewnienia odnośnie tego, że Koncepcja będzie się dalej rozwijać, nie były pustymi obietnicami. A dowodem jest poniższy akapit.

W tym momencie mógłbym dopisać (co też znajdzie się kiedyś w aktualizacji ebooka – w środku wydrukowanego egzemplarza jest już kilkadziesiąt dopisków, włożonych notatek i pomysłów) kolejne sposoby na Dokumentację naszego Procesu Twórczego:

Prowadzenie bloga/ dziennika online

w którym opisywalibyśmy postępy naszego ogólnego Rozwoju Twórczego lub też wybranego Projektu.

Prowadzenie bloga/ dziennika online “na niby”

np. w dokumencie tekstowym na komputerze lub w notatkach na telefonie. To jest dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy za bardzo afiszować się z naszymi projektami/ działaniami. Po prostu pisz swój dziennik w dowolnej aplikacji/ urządzeniu, ale../ nie publikuj 😉

Do takiego dziennika także warto wklejać zdjęcia, filmy, dodawać załączniki.

Możesz sobie wyobrazić, że prowadzisz bloga i masz społeczność. Taka wizualizacja może zmotywować Cię do:

  • regularnej pracy nad Dziennikiem, ale także
  • przygotować Cię do prowadzenia bloga i budowania społeczności “w realu”.

Dużym atutem takiej formy prowadzenia Dziennika jest również to, że masz już gotowy do przekopiowania tekst do np.:

  • przyszłego bloga,
  • mediów społecznościowych,
  • przyszłej książki, ebooka, kursu 😉

Prowadzenie dziennika online w mediach społecznościowych

Funkcję Twojego Dziennika Twórczego online może pełnić np. Instagram lub Facebook, lub inne medium społecznościowe. Mogą to być posty, ale też bardzo popularne obecnie stories. Tam możesz wrzucać właśnie zdjęcia, nagrania, krótkie wpisy itd.

No i w odróżnieniu od Dziennika “na niby”, tutaj rzeczywiście możesz od razu budować swoją społeczność i mieć namiastkę bloga. Chociaż… wcale nie musisz tego robić – możesz do tego podejść na luzie, bez większych oczekiwań. Potraktować jako test.

Twoim zadaniem jest przede wszystkim regularne Twórcze Sprawozdania wobec samego/ej siebie, a nie walka o obserwujących czy lajki.

Moja dokumentacja Procesu Twórczego przed i obecnie

Ponieważ jestem “na wskroś analogowy”, to moje wcześniejsze Dokumentowanie Procesu Twórczego było wyłącznie analogowe:

  • mnóstwo notatek,
  • mapy myśli,
  • dopiski do wydrukowanych materiałów.

Potem zacząłem coraz częściej pisać takie Twórcze Sprawozdania w dokumencie tekstowym ze względu na to, że:

  • czasami te notatki bardzo się rozrastały, a poza tym
  • łatwiej było później to wykorzystać w działalności online, o czym już wspominałem oraz
  • można bezpośrednio (lub do folderu) dodać zdjęcia, grafiki, mapy myśli.

Podsumowanie

Wiesz już, że Dokumentacja Procesu Twórczego jest bardzo ważną częścią Twojej Twórczej Pracy.

Poznałeś/aś także sposoby na dokumentację swojej twórczości oraz jak to robić krok po kroku.

Pozostaje już tylko jedna rzecz – działanie!

Zacznij dokumentować swoją pracę nad Projektami, twórczość i wszelkie inne przejawy kreatywności. Wiesz przecież, jak można później to wykorzystać – możliwości jest naprawdę dużo!

Jeśli z kolei dokumentujesz już swój Proces Twórczy, to sprawdź, czy możesz uzupełnić swój sposób o wybrane wskazówki z niniejszego artykułu.

Daj znać, jak Ci idzie lub podziel się swoimi patentami tutaj lub na moim Instagramie pod postem z Ilustracją do tego artykułu.