Jak uporządkować pomysły? Wielka Księga Pomysłów


Każdy pomysł trzeba zanotować. Jak z kolei zadbać o porządek w swoich notatkach, projektach i nie utracić żadnego pomysłu? Mam na to sposób - Wielka Księga Pomysłów! Czytaj dalej i załóż swoją Księgę!

ilustracja segregator wielka księga pomysłów organizacja pracy

Zapisywanie pomysłów jest bardzo ważnym aspektem pracy twórczej. Jest to czynność, którą często zaniedbujemy, co skutkuje zapominaniem pomysłów oraz brakiem uruchomienia Procesu Twórczego (patrz ten artykuł).

Z kolei, jeśli notujemy pomysły, pojawia się kolejny problem: olśnienie i natchnienie może nas dopaść wszędzie i w każdym momencie. Dlatego notujemy najczęściej na wszystkim, co jest pod ręką.

W związku z tym powstaje sterta notatek i jeden wielki bałagan. Dlatego warto zbierać swoje pomysły w jednym miejscu – w Wielkiej Księdze Pomysłów.

Czym jest Wielka Księga Pomysłów?

Zgodnie z zasadą “od ogółu do szczegółu”, najbardziej uniwersalnym i najprostszym sposobem przechowywania i organizacji pomysłów jest coś, co nazwałem Wielka Księga Pomysłów.

Księgą jest wyłącznie z nazwy. Może to być folder, teczka, gruby notes, zeszyt, szkicownik, natomiast w bardziej zaawansowanym przypadku – segregator.

Kilka lat temu zebrałem wszystkie skrawki, na których notowałem pomysły oraz przejrzałem zawartość komputera i przepisałem je do grubego zeszytu. Tak powstała Księga. Potem były kolejne zeszyty, teczki, segregator (ogólny na wszystkie pomysły). Z czasem niektóre pomysły urosły do rangi projektów i zacząłem zakładać dla nich osobne teczki/ segregatory.

Chciałbym powiedzieć, że zawsze mam przy sobie Księgę i że wszystko notuję wyłącznie w niej, ale tak niestety (albo „stety”!) nie jest. Niemniej jednak, dzięki niej wiem, co zrobić ze wszystkimi tymi świstkami, wycinkami, karteczkami, które powstały w przypływie nagłego natchnienia.

Dlatego moja Księga przypomina bardziej kolaż, niż skrzętnie prowadzony dziennik. Wszystko ostatecznie jest wklejane, wkładane, przepisywane lub wszywane do Księgi (lub Teczki projektu). Dzięki temu wiem, gdzie szukać tej serwetki lub paragonu, na którym zanotowałem jakiś pomysł – jest on w Wielkiej Księdze Pomysłów.

Od czego zacząć? Tworzymy Wielką Księgę Pomysłów krok po kroku

Zbierz wszystkie zanotowane pomysły i niedokończone Projekty

Znajdź i uporządkuj swoje wcześniejsze Projekty. Mogą to być notatki, eseje, niedokończone książki, obrazy, utwory, rękodzieła, pomysły na biznes, wszystko, nad czym pracowałeś/aś.

Włóż je do jednego Segregatora

Włóż wszystko, co znalazłeś, do jednego segregatora lub przepisz do zeszytu, notesu (lub w pliku/ach tekstowych).

Uzupełnij je pomysłami/ Projektami, które przechowujesz na komputerze/ telefonie

To samo zrób ze swoim komputerem i telefonem. Są one nieodzownym narzędziem pracy, rozrywki, twórczości, ale też… współczesnymi stajniami Augiasza. Wyszukaj wszystkie niedokończone, porzucone, zapomniane pomysły i Projekty. Nie skupiaj się na jednym formacie.

Moje pomysły są zarejestrowane zarówno w formie tekstowej, dźwiękowej (motywy muzyczne), jak i wizualnej (kreatywne notatki, mapy myśli lub ich skany).

Stwórz cyfrową kopię Wielkiej Księgi Pomysłów na komputerze

Wrzuć wszystkie pliki do cyfrowego Wielkiego Folderu Pomysłów/ Wielkiej Księgi Pomysłów w formie elektronicznej na komputerze/ telefonie.

Wielka Księga Pomysłów może być, a w pewnym momencie musi przybrać formę elektroniczną. Powstaje wtedy Wielki Folder Pomysłów na komputerze (lub w chmurze). Elektroniczna oraz tradycyjna wersje Księgi muszą być “zsynchronizowane“. Wszelkie zmiany i dopiski należy uzupełniać w każdej z wersji, najlepiej po zakończonej sesji pracy.

W Wielkim Folderze Pomysłów obowiązują takie same zasady, jak w Księdze. Najczęściej zaczynam od wersji papierowej, która z czasem się digitalizuje. Zdarza się, że najpierw powstaje plik tekstowy (np. krótki esej), który jest impulsem dla powstania szerszego Projektu. Projekt taki prowadzę zawsze symultanicznie w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej.

Autor Książeczki minimalisty Leo Babauta, zaleca digitalizację wszystkiego, co jest w wersji papierowej, a potem pozbycie się papieru. Mimo że zgadzam się z Autorem w wielu kwestiach, to jednak nie potrafię pracować wyłącznie na komputerze. Po prostu muszę wydrukować to, co napisałem, i przyjrzeć się temu, gdyż w ten sposób jestem w stanie ogarnąć całość. Także, łatwiej mi jest wprowadzać zmiany i poprawki rysując/notując na papierze.

Moja praca przypomina cykl: “coś” powstaje na papierze – przepisuję to na komputerze – drukuję – robię poprawki, dopisuję, redaguję wersję wydrukowaną – przepisuję ją na komputerze – drukuję aktualną wersję itd.

Kreatywne Porządki. Zobacz, ile stworzyłeś/aś!

Dzięki czynnościom, które opisałem w powyższych podrozdziałach, przekonasz się, że miałeś/aś wiele świetnych i ciekawych pomysłów. Będziesz miał/a okazję przypomnieć, co Cię interesowało, (na nowo odkryć) jakie miałeś/aś talenty, prześledzisz swój twórczy rozwój.

Być może natkniesz się na jakiś niedokończony Projekt lub świetny pomysł, który znowu roznieci ogień Twojej Twórczości. Wydawało Ci się, że niczego ciekawego nie robiłeś/aś, a jednak robiłeś/aś, i to nie mało. Takie porządki są niezwykle inspirujące, dlatego też sprzątanie jest jednym z moich 10 sposobów na natchnienie.

Kiedy pomysł z Księgi przeistoczy się w Projekt – załóż osobny Folder Projektu i zrób jego cyfrową wersję

Mimo że mam Wielką Księgę Pomysłów, rozwój wielu pomysłów przeistoczył się w Projekty, których objętość zaczęła wykraczać poza możliwości mojej Księgi. Dlatego te projekty zostały wyodrębnione z Księgi.

Zawsze, kiedy pomysł staje się Projektem, wydzielam osobną teczkę lub koszulkę dla tego projektu. Taka teczka czy koszulka zawsze zawiera w sobie wszystko, co powstało w wyniku pracy nad Projektem. Jest to taki „śmietniczek” wypełniony kartkami, wycinkami, wydrukami itd. Taką teczkę/koszulkę również zabieram ze sobą, by w każdej wolnej chwili móc pracować nad rozwojem aktualnego Projektu.

Dbaj o porządek w Wielkiej Księdze Pomysłów i Folderach podczas każdej Sesji Pracy

Żeby Wielka Księga Pomysłów, Foldery Projektów itd. nie pękły w szwach, to czas od czasu należy robić w nich „czystkę”. Wyrzucaj zbędne rzeczy, przepisuj, redaguj.

Systematycznie przeglądaj/uzupełniaj Wielką Księgę Pomysłów (zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną) oraz Teczki Projektów. Po każdej sesji pracy rób w niej “czystkę”

Takie „wietrzenie magazynów” należy robić raz na jakiś czas, by nie powstał bałagan, najlepiej po ostatniej sesji pracy nad Projektem. Jedyny bałagan, na jaki możesz sobie pozwolić, to „nieład artystyczny”.

Nieład artystyczny tak długo jest „nieładem artystycznym”, dopóki nie przestaje nas inspirować oraz póki możemy odnaleźć się w naszych notatkach. Jeśli już nie, to znaczy że jest to zwykły bałagan, którego należy się wystrzegać i z którym należy zrobić porządek.

Robienie porządku w swoich notatkach może być niezwykle inspirujące, gdyż możemy natknąć się na pomysł, o którym zapomnieliśmy. Także takie porządkowanie zapisek i zarejestrowanych pomysłów (w każdej postaci) pełni funkcję “oczyszczającą” i odblokowuje nasz umysł.

Dla potomnych

Wielka Księga Pomysłów jest historią naszej twórczości, naszego rozwoju, tym, co pozostawimy po sobie. Należy zatem na poważnie podejść do jej prowadzenia. Mimo że czasami prowadzenie i uporządkowywanie Księgi może wydawać się żmudne, to jednak efekty zawsze są inspirujące.

Na koniec przypomnę historię Leonarda Da Vinci, który zapisywał swoje spostrzeżenia naukowe i artystyczne, osobiste przemyślenia, a nawet rozliczenia i listy. Sporządził on ok. 7000 stron notatek, zakłada się natomiast, że było ich jeszcze około 6000.

Przed śmiercią Da Vinci uporządkował swoje notatki, powiązał je tasiemkami i oprawił zeszyty i notatniki w skórę. Po śmierci jego notatki były przekazywane z rąk do rąk i odkrywane na nowo. Właśnie dzięki nim wiemy, że Leonardo był nie tylko genialnym artystą. Był także (a może przede wszystkim) wybitnym wynalazcą i naukowcem, który wyprzedził swoją epokę o kilkaset lat.

Ile może być warta taka Wielka Księga Pomysłów? Jeden ze zbiorów notatek Leonarda, zawierający opisy badań i eksperymentów, został kupiony przez Billa Gatesa za ponad 30 milionów dolarów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NT. ORGANIZACJI PRACY TWÓRCZEJ!

Wielka Księga Pomysłów, Foldery Projektów itd. są częścią mojego Systemu Organizacji Pracy Twórczej (a każdy Projekt, jeśli prowadzi do powstania czegoś jakościowo nowego, jest twórczy).

Organizacja Pracy Twórczej jest jednym z filarów Zarządzania Procesem Twórczym. Zagadnienie to zostało omówione w obszernym rozdziale mojego ebooka, dlatego zapraszam do lektury!

M. in. w ebooku opisałem dokładnie, w jaki sposób najlepiej jest zorganizować Wielką Księgę Pomysłów i poszczególne Foldery. W tych wskazówkach zostały uwzględnione prawidłowości mające miejsce w Koncepcji Zarządzania Procesem Twórczym.