Notatki wizualne "na pokaz" vs. do użytku własnego. Porównanie notatki nt. Patronite i jej szkicu


Zobacz, jaka jest różnica pomiędzy notatkami wizualnymi robionymi "na pokaz" - do mediów społecznościowych, a tymi na użytek własny. Widać to na przykładzie mojej notatki nt. platformy Patronite, na której założyłem profil, a szkicem docelowej notatki. Czytaj dalej, a pozbędziesz się wszelkich oporów przed notowaniem wizualnym!

notatka wizualna na temat patronite

W sieci widzimy tyle pięknych dopracowanych notatek wizualnych i przejrzystych map myśli… Nic dziwnego, że później mamy wątpliwości odnośnie naszych umiejętności i notatek, a być może nawet zniechęcamy się do notowania wizualnego.

Nie dajmy się zwieść! Notowanie “na pokaz”/ na zamówienie/ do mediów społecznościowych to najczęściej całkiem co innego, niż notowanie na własny użytek.

W tym artykule chcę Ci pokazać, jak wygląda moje “zwykłe, robocze” notowanie wizualne i jak bardzo szkic różni się od ostatecznej opublikowanej notatki. W artykule wykorzystałem notatkę i jej szkic nt. platformy Patronite, na której założyłem profil w 2020 roku.

Historia powstania tej notatki da Tobie możliwość wglądu w to, jak powstają moje notatki wizualne oraz jak wykorzystuję je w swoich projektach. Mam nadzieję, że zainspiruję Cię do działania i pozbędziesz się wszelkich oporów, by zacząć notować wizualnie!

Najpierw kilka słów o samej notatce i wejściu na Patronite

Z okazji dołączenia do społeczności Patronite stworzyłem i opublikowałem notatkę wizualną na temat tej platformy oraz tego, jakie są plusy bycia zarówno Autorem, jak i Patronem. Chociaż… na początku nie miałem wcale takiego zamiaru.

Notatka robocza. Cel: zebranie, organizacja i wykorzystanie informacji na własny użytek

Zanim jeszcze podjąłem decyzję o dołączeniu do społeczności Patronite, robiłem rozeznanie na temat tej wspaniałej inicjatywy i, jak to zazwyczaj u mnie bywa, sporządzałem notatki (ponieważ czytania było naprawdę dużo) na własny użytek.

W tej roboczej notatce zawarłem najważniejsze info nt. samego Patronite, ale również tego, jak zarówno Twórcy, jak i ich Patroni mogą skorzystać z obecności na tej platformie.

A szkic notatki wyglądał tak:

szkic notatki patronite

Kiedy już zawarłem w roboczej notatce całą niezbędną informację (m. in. to, w jaki sposób krok po kroku można założyć konto Autora), krok po kroku rozbudowywałem swój profil. Notatka służyła mi pomocą i była “ściągą”, do której zerkałem w razie wątpliwości i w poszukiwaniu wskazówek, jak to zrobić najlepiej.

Notatka na czysto. Cel: poszerzenie wiedzy społeczności nt. platformy, jej promocja oraz… ogłoszenie wejścia na Patronite

Opublikowana notatka ma na celu poszerzenie wiedzy nt. (i promocję) Patronite wśród szerszej społeczności.

Przyznam, że sam dowiedziałem się o Patronite dopiero w 2020 roku, z kolei w mojej ankiecie, którą przeprowadziłem na Instagramie, 2/3 głosujących obserwujących także przyznało, że nie słyszeli o Patronite… Gdybym wcześniej odkrył tę platformę, z pewnością byłbym już tutaj 😉

Ostateczna notatka a szkic. Różnice

###Szkic zawiera więcej informacji i szczegółów

Jak widać, szkic notatki zawiera więcej informacji i szczegółów, ale także więcej konkretnych i rozbudowanych wskazówek, niż ostateczna notatka “na czysto”. W związku z tym, na podstawie tego szkicu i informacji w nim zawartych mógłbym stworzyć jeszcze jedną uzupełniającą notatkę na czysto.

Notatka na czysto jest “ładniejsza”

Warto zwrócić uwagę na to (w szczególności zwracam się tu do osób, które chcą zacząć tworzyć notatki wizualne), że moje notatki, robione na użytek własny, wcale nie są tak dopracowane i “ładne”, jak te, które w ostateczności wrzucam na swoje media społecznościowe…

I takie właśnie mają być! Notatki tworzymy dla siebie i muszą one być czytelne i zrozumiałe wyłącznie dla nas.

Szkic notatki zawiera mniej elementów wizualnych

Ten szkic nie zawiera także aż tylu elementów wizualnych, jak wersja ostateczna, a mimo to świetnie spełniła swoją rolę i równie dobrze ją zapamiętałem, co też jest argumentem dla osób, które przed notowaniem wizualnym powstrzymuje brak rzekomego talentu plastycznego.

Jeśli chodzi o pismo/ czcionkę/ font, to także warto zauważyć, że w szkicu notatki nie dbałem zbytnio o piękną kaligrafię, a jedynie o to, by moje pismo było w miarę czytelne.

Do notowania wizualnego nie potrzebujesz mega narzędzi

Poza tym większość treści w szkicu w ogóle jest napisana ołówkiem, a nie flamastrami czy cienkopisami, jak to robię w swoich “publicznych” notatkach. W związku z tym pamiętaj, że trzeba korzystać z tego, co jest pod ręką – nie potrzebujesz jakichś wymyślnych narzędzi!

Kiedy już mój profil na Patronite został zweryfikowany, stworzyłem notatkę, którą widzieliście na samej górze wpisu, i opublikowałem na swoim profilu Kreatywne Notatki na Instagramie oraz Facebooku.

Ponadto, wrzuciłem do wyróżnionych stories na Instagramie także film z przyspieszonym nagraniem tego, jak rysuję notatkę (z moją muzyką w tle), dlatego zapraszam na mój profil.

Gdybym z jakichś względów odroczył swoje dołączenie do Patronite, to i tak miałbym już szkic notatki na przyszłość, a może nawet i tak bym ją zrobił i opublikował.

Nie każda notatka robocza zostaje przekształcona w notatkę do publikacji

Zresztą, w tym samym czasie robiłem rozeznanie nt. działania na Pintereście i także stworzyłem szkic notatki, na której podsumowałem lekturę kilkunastu artykułów. Efekt? Założyłem profil na Pinterest i zacząłem tam wrzucać swoje notatki (był to kilkurazowa akcja... nie ma mnie tak na razie)!

Jeśli tworzysz, ale nadal nie ma Cię (ani Twojej twórczości) w mediach społecznościowych, przeczytaj mój artykuł Jak media społecznościowe stymulują rozwój twórczy i kreatywność?, by wreszcie wykorzystać swój potencjał oraz potencjał mediów społecznościowych na 100%!

Większość moich notatek na użytek własny mają właśnie postać roboczą Takich roboczych notatek mam mnóstwo – niektóre z nich są w segregatorach osobnych projektów, inne są włożone do książek, które czytałem.

Opublikowane notatki są tylko częścią stworzonych przeze mnie prac – z notowania wizualnego korzystam na co dzień, przy każdej okazji, bez “parcia” na publikację wyników notowania. Dzięki temu poszerzam swoją wiedzę oraz rozbudowuję swoją wizualną bibliotekę.

Niemniej jednak większość moich opublikowanych notatek powstaje od razu na czysto.

Jak zacząć notować wizualnie? Przydatne linki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak robić takie notatki krok po kroku, zajrzyj do mojego artykułu Jak notować efektywnie? Rób notatki wizualne!.

Możesz także dowiedzieć się więcej nt. tworzenia map myśli, których elementy i ogólna struktura stanowią część moich notatek wizualnych, nawet tych, które wrzuciłem do tego postu –> klikaj w artykuł Mapy myśli. Jak je tworzyć i jak z nich korzystać?.

Zajrzyj też do artykułu Jak zacząłem notować wizualnie? Moja historia, by się przekonać, że nauka notowania wizualnego jest długotrwałym procesem.

To jak, zaczynasz swoją przygodę z notowaniem wizualnym? A może już korzystasz z potęgi narzędzi myślenia wizualnego? Jeśli tak, to daj znać, gdzie wykorzystujesz notatki wizualne i mapy myśli!